Zmiany w VAT od lipca – sprawdź co nowego
- 2024-06-14
- W kategorii Firma i prawo, Podatki
Nowe przepisy w rozliczaniu podatku VAT ucieszą szczególnie właścicieli firmowych samochodów, ale poważne zmiany nastąpią także przy zakupach m.in. sprzętu elektronicznego „na firmę”.
Od 1 lipca tego roku wchodzą w życie zmiany wprowadzone w znowelizowanej ustawie o podatku VAT opracowanej przez Ministerstwo Finansów jeszcze w 2014 r. Najistotniejszą zmianą z punktu widzenia właścicieli firm będzie możliwość odliczania 50 proc. VAT od wydatków poniesionych na paliwo w autach osobowych. Obowiązujące jeszcze do końca czerwca przepisy ściśle regulowały kto i ile VAT-u może odliczyć od zakupu paliwa. I grupę stanowią właściciele aut, które wyłącznie przeznaczone są do prowadzenia działalności gospodarczej, II grupa to auta, które służą do celów zarówno zawodowych jak i prywatnych. 1 lipca dołączą do nich wszyscy pozostali, którzy w okresie przejściowym nie posiadali takich uprawnień, czyli właściciele samochodów osobowych wykorzystywanych także zarobkowo i innych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Wszyscy podatnicy, tak jak wcześniej będą również mieli prawo do odliczania podatku VAT w całości od wszelkich faktur związanych z eksploatacją pojazdów firmowych.
Kolejną ważną zmianą w podatku od towaru i usług jest objęcie mechanizmem odwrotnego obciążenia sprzedaży telefonów komórkowych, smart fonów, laptopów, tabletów i konsoli do gier. Do tej pory obowiązek odwrotnego obciążenia w podatku VAT, czyli zapłaty tego podatku przez nabywcę dotyczył handlu wyrobami ze stali, miedzi i złomu metali, od lipca poszerzono tę listę o nieobrobiony plastycznie ołów, aluminium i nikiel, złoto jako surowiec lub półprodukt, metale szlachetne, część biżuterii, a także arkusze żeberkowe ze stali niestopowej.
W przypadku szeroko pojętej elektroniki obowiązuje limit wartości zakupu, od którego obowiązywać będzie odwrotne obciążenie. Obowiązek taki spadnie na nabywcę tego asortymentu wtedy, gdy przekroczona zostanie kwota 20 tys. zł netto. Na płatników VAT spadnie też obowiązek sporządzania informacji podsumowującej takie transakcje, które będą musieli złożyć w Urzędzie Skarbowym w okresie rozliczeniowym, w którym doszło do zakupu towaru wyszczególnionego w ustawie.
Related
Szukaj na stronie
Kategorie
Ostatnie wpisy
- Nie będzie już Podstaw przedsiębiorczości w szkołach. Co w zamian?
- Piekarnie i cukiernie będą miały tańszy gaz
- Błędy popełniane przez początkujących szefów
- Zmiany w Kodeksie pracy zatwierdzone – będzie więcej dni wolnych
- Bezrobocie maleje, ale rośnie strach o pracę