Wzrost zaufania państwa do firm = szybszy rozwój gospodarki? Badanie Rzetelnej Firmy

biurokracja

Program Rzetelna Firma sprawdził, jaki wpływ na kondycję gospodarczą ma zaufanie państwa wobec działających w nim firm. Okazało się, że zaufanie jest niezwykle istotne i zdecydowanie korzystnie wpływa na funkcjonowanie przedsiębiorstw.

Program Rzetelna Firma, do którego należą te podmioty gospodarcze, które w swojej działalności zwracają szczególną uwagę na etykę biznesu, uczciwość i wiarygodność, postanowił sprawdzić wpływ zaufania państwa wobec firm na jego sytuację gospodarczą. Okazało się, że wzrost zaufania jest niemal proporcjonalny do tempa wzrostu przedsiębiorstw. Eksperci doszli do wniosku, że im większa jest ufność jednostek publicznych wobec przedsiębiorców, tym lepsze są warunki rozwoju firm. Podczas tegorocznych wakacji Rzetelna Firma przepytała 400 właścicieli podmiotów gospodarczych o ich relacje z urzędami. Z zebranych danych wynika, że 37% działających w Polsce przedsiębiorców często czuje się traktowanych przez rząd i urzędy jak oszuści. Mniej więcej taka sama była grupa jednostek twierdzących, że takie sytuacje mają miejsce od czasu do czasu, a 19,1% stwierdziło, że zdarza się to rzadko. Tylko 6,4% przedsiębiorców uznało, że nigdy nie czuli się posądzani o nieuczciwość.

Większość zapytanych przyznała również, że ogólna atmosfera w kontaktach z instytucjami publicznymi pełna jest niepewności i skrywanych posądzeń o nieuczciwe zamiary. Zdaniem osób prowadzących własne firmy, takie stosunki mają negatywny wpływ na działalność ich jednostek. Problemem jest m.in. fakt zbyt częstego wzywania przedsiębiorców do stawienia się w konkretnych urzędach. Ponad 60% pytanych przyznało, że w ciągu ostatniego roku dostało wezwanie do jakiejś instytucji. Gdyby państwo bardziej im ufało, ten czas mogliby poświęcić na rozwijanie swoich firm.

Dość niekomfortowe są także przeprowadzane w firmach kontrole. Ok. 30% polskich firm było na przestrzeni ostatniego roku kontrolowanych, mimo że nie dały powodów do żadnych podejrzeń. Urzędy bez przyczyny wydają też negatywne decyzje w sprawach ważnych dla podmiotów gospodarczych. 29% jednostek otrzymało w ostatnim roku odmowy, przy czym aż 76,3% z nich odwołało się od decyzji. Jednak tylko nieco ponad 25% zdołało osiągnąć założony cel i doprowadziło do zmiany pierwotnej decyzji wydanej przez urząd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.