Spółdzielnie sposobem na biznes, ale wciąż nie w Polsce
- 2014-12-19
- W kategorii Aktualności, Jak założyć firmę, Pomysły na biznes
Wszyscy przyzwyczailiśmy się, że rozkręcanie biznesu to zakładanie własnej działalności gospodarczej lub tworzenie spółki ze znanymi nam osobami. Na świecie popularne są jednak spółdzielnie, które w Polsce nie potrafią się zadomowić.
W wielu krajach spółdzielnie są jednym z popularniejszych sposobów prowadzenia biznesu. Dane z 2011 r. wskazują np., że w samej tylko Wielkiej Brytanii działało niemal 6 tysięcy spółdzielni specjalizujących się w różnych branżach. Według innych informacji, na całym świecie aż trzykrotnie więcej jest osób należących do spółdzielni niż akcjonariuszy spółek kapitałowych. W Polsce wciąż jednak mało kto korzysta z takiego rozwiązania, a wiele osób nie ma nawet pojęcia, na czym ono polega. Okazuje się, że to dla nas duża strata, bo spółdzielnie uważane są za nieskomplikowane w prowadzeniu, a do tego etyczne formy działalności biznesowej.
Co więcej, dane Europejskiej Konfederacji Spółdzielni Pracy wskazały, że spółdzielnie są mniej podatne na negatywne wpływy kryzysu niż inne jednostki gospodarcze. Specjaliści podkreślają natomiast, że właśnie spółdzielnie są receptą na zbyt duże bezrobocie, ponieważ to one w stopniu większym niż inni pracodawcy pomagają w zatrudnianiu osób, którym grozi wykluczenie społeczne. Są także wsparciem dla młodych bezrobotnych, dla których to nie tylko szansa na zarobek, ale też na poznanie innych standardów niż te obowiązujące w dużych korporacjach. Jak twierdzą specjaliści, spółdzielnie dążą do znalezienia takich modeli dystrybucji środków publicznych, które pozwolą dotrzeć do osób radzących sobie gorzej od innych.
Atutem spółdzielni jest także wspomniana wcześniej etyka, która rozumiana jest tu jako duży poziom odpowiedzialności społecznej. Podmioty tego typu wyjątkowo starają się dbać o dostarczanie klientom produktów i usług wysokiej jakości, a do tego mają szczególne podejście do pracowników. Traktują ich z większym szacunkiem nie uznając za zasoby ludzkie, ale za kapitał ludzki. Podwładnym daje to większą satysfakcję z wykonywanej pracy i motywuje ich do bardziej wytężonych starań. Do tego należy jeszcze dodać, że spółdzielnie bardziej dbają o zarządzanie środowiskowe. W Wielkiej Brytanii dba o to dwukrotnie więcej spółdzielni niż zwykłych firm. Dla wielu najważniejszym jest jednak fakt, iż spółdzielnie zapewniają znacznie większą stałość pracy. Starają się nie dokonywać rotacji tak długo, jak to możliwe, ceniąc sobie zaangażowanie i doświadczenie zatrudnionych w nich osób.
Related
Szukaj na stronie
Kategorie
Ostatnie wpisy
- Nie będzie już Podstaw przedsiębiorczości w szkołach. Co w zamian?
- Piekarnie i cukiernie będą miały tańszy gaz
- Błędy popełniane przez początkujących szefów
- Zmiany w Kodeksie pracy zatwierdzone – będzie więcej dni wolnych
- Bezrobocie maleje, ale rośnie strach o pracę