Polska firma pomoże w budowie reaktora
- 2024-10-18
- W kategorii Aktualności
Pomimo tego, że wiele polskich firm w ostatnich czasach bardzo narzekało na trudną sytuację finansową, to jednak okazuje się, że mamy jeszcze takie przedsiębiorstwa, które nawet w kryzysie potrafią odnieść sukces. Jedną z takich jednostek jest SMT Software. Ta wrocławska firma wygrała niedawno międzynarodowy przetarg na budowę reaktora termojądrowego. Zadaniem przedsiębiorstwa będzie pełna obsługa informatyczna organizacji Fusion for Energy. Firma będzie przy tym współpracowała z dwiema innymi spółkami, które także zostały wyłonione drogą przetargu. To jeden z największych sukcesów na skalę europejską, jakie udało się osiągnąć naszym polskim firmom.
Zarząd SMT Software przyznał, że firma wcale nie liczyła na rzeczywista wygraną i chciała jedynie sprawdzić, czy ma w ogóle jakieś szanse na rywalizację z jednostkami z całej Europy. Wygrana w przetargu, w którym udział brały przedsiębiorstwa pochodzące z różnych państw naszego kontynentu zachęciła firmę do dalszych starań. Jej właściciele już zapowiedzieli, że teraz częściej będą decydowali się na przystąpienie do przetargów europejskich. Podkreślają przy tym, że w ostatnim przetargu firma musiała konkurować z kilkoma naprawdę dużymi przedsiębiorstwami, a wygrana dodała skrzydeł wszystkim pracownikom.
Od momentu rozstrzygnięcia przetargu na budowę reaktora termojądrowego, wrocławska firma zdążyła już podpisać umowę ramową z Fusion for Energy. Dokument ten ma obowiązywać przez dwa lata. Zgodnie z zawartymi w nim zapisami, SMT Software będzie odpowiedzialne nie tylko za tworzenie, ale również optymalizowanie oprogramowania obsługującego reaktor. Poza tym, do kompetencji przedsiębiorstwa będzie należało sprawdzanie efektywności działania stworzonego systemu informatycznego.
SMT Software to tylko jedna z aż 8 spółek wchodzących w skład całej grupy SMT. Jej sytuacja finansowa jest bardzo dobra, o czym świadczyć może fakt, że w I półroczu 2013 r. odnotowała ona przychody sięgające niemal 16,5 miliona złotych. To o 5,9 miliona więcej niż przed rokiem. Natomiast organizacja Fusion for Energy została stworzona właśnie po to, by zająć się budową eksperymentalnego reaktora na wyraźne zlecenie władz Unii Europejskiej. Organizacja ta działa w ramach tzw. Euroatomu, którego przedstawicielstwo stanowi Komisja Europejska oraz Szwajcaria.
Related
Szukaj na stronie
Kategorie
Ostatnie wpisy
- Nie będzie już Podstaw przedsiębiorczości w szkołach. Co w zamian?
- Piekarnie i cukiernie będą miały tańszy gaz
- Błędy popełniane przez początkujących szefów
- Zmiany w Kodeksie pracy zatwierdzone – będzie więcej dni wolnych
- Bezrobocie maleje, ale rośnie strach o pracę
Śledzę informacje o tym projekcie już od dłuższego czasu, ale to, że Polacy wezmą w nim udział jest dla mnie całkowitą nowością. Jestem pod wielkim wrażeniem i chylę czoła, jeżeli reaktor wytworzy więcej energii niż skonsumuje to przyłożymy ręce do skoku technologicznego porównywalnego z podbojem kosmosu.