Rośnie biznes – rosną pensje
- 2024-08-23
- W kategorii Aktualności
Jak wynika z zaprezentowanych niedawno przez Główny Urząd Statystyczny danych, na przestrzeni dziesięciu lat średnie wynagrodzenia w Polsce wzrosły aż o 67%. Taki wzrost odnotowano między rokiem 2002 a 2012. Tendencja ta oznacza, że rozwija się też cały biznes w naszym kraju. Niemniej jednak, okazuje się, że wyniki dotyczące wzrostu wynagrodzeń w konkretnych regionach kraju są bardzo zróżnicowane. Pojawiały się powiaty, w których średnie pensje wzrosły nawet o ponad 100%, ale były i takie, w których zwyżki były tylko nieznaczne.
Okazuje się, że w niektórych powiatach średnia płaca jest nawet dwukrotnie wyższa od przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego odnotowywanego na terenie całego kraju. Taka sytuacja występuje np. w powiecie lubińskim. Najwięcej miejsc pracy oferowanych jest tam w zakładach miedziowych KGHM. Natomiast najniższe średnie wynagrodzenie pojawia się w powiecie kępińskim, gdzie jest to zaledwie 2350 zł brutto. Dla porównania – przeciętne wynagrodzenie krajowe wynosiło w czerwcu tego roku 3808,63 zł brutto.
Rynkowi analitycy zwracają uwagę na fakt, że najwyższy wzrost średniego wynagrodzenia jest zauważalny w tych rejonach kraju, w których pojawia się największa grupa nowych inwestorów. To właśnie nowo otwierane przedsiębiorstwa oferują wyższe stawki, by zachęcić pracowników do podjęcia pracy. Poza tym, dopiero startujące firmy zwiększają konkurencyjność i powodują, że także wcześniej działające zakłady pracy decydują się na podwyżki, by zachować dotychczas zatrudnioną kadrę w komplecie.
Dość oczywistym jest przy tym fakt, że im lepiej będzie wiodło się biznesmenom sterującym poszczególnymi przedsiębiorstwami, tym lepsza będzie sytuacja pracowników. Właściciel widzący, że jego firma osiąga sukces, będzie bardziej skłonny do zatrudniania nowych osób oraz do doceniania tych obecnych, którzy przyczyniają się do rozwoju jednostki. Daje to większe szanse na premie uznaniowe oraz na podwyżki.
Ważna jest też wspomniana już konkurencyjność. Poza rywalizacją o to, która liczba zanotuje większe zyski, jednostki walczą też o zatrudnienie najlepszych specjalistów, którzy zadbają o tworzenie wysokiej klasy produktów lub o świadczenie usług na najwyższym poziomie. W związku z tym, firmy muszą oferować zadowalające stawki, by kandydaci zdecydowali się na podjęcie pracy właśnie w nich, a nie u konkurencji
Related
Szukaj na stronie
Kategorie
Ostatnie wpisy
- Nie będzie już Podstaw przedsiębiorczości w szkołach. Co w zamian?
- Piekarnie i cukiernie będą miały tańszy gaz
- Błędy popełniane przez początkujących szefów
- Zmiany w Kodeksie pracy zatwierdzone – będzie więcej dni wolnych
- Bezrobocie maleje, ale rośnie strach o pracę