Przedsiębiorcy wolą polubowne załatwianie sporów
- 2024-04-25
- W kategorii Aktualności, Firma i prawo, Prawo gospodarcze
Między firmami tak samo, jak między wszelkimi innymi jednostkami – czy to indywidualnymi, czy biznesowymi – dochodzi do różnych sporów. Coraz częściej jednak przedsiębiorcy decydują się na rozwiązanie ich w sposób polubowny. W tym celu zwracają się z prośbą o pomoc do Sądu Arbitrażowego, który działa przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Na przestrzeni całego minionego roku zdołał on rozpatrzyć oraz wydać wyrok w ok. 350 sprawach. Co ciekawe, choć sama liczba sporów, które są zgłaszane do tej jednostki jest każdego roku podobna, to jednak okazuje się, że co roku wyższa jest wartość sporów.
W ciągu 12 miesięcy poprzedniego roku Sąd Arbitrażowy rozpatrzył sprawy firmowe o łącznej wartości opiewającej na kilkaset milionów złotych. Eksperci sądzą nawet, że ta suma sięgała niemal miliarda złotych. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że kwota ta będzie z każdym rokiem ulegała zwiększeniu. Wszystko wskazuje bowiem na to, że popularność Sądu Arbitrażowego będzie rosła. Wynika to głównie z faktu, iż jest on rozwiązaniem niezwykle dogodnym, mało skomplikowanym, a do tego szybkim. Przede wszystkim, sprawy rzadko ciągną się tu dłużej niż 15 miesięcy. Jeszcze istotniejsze jest jednak to, że zawsze można liczyć na rozwiązanie sprawy w sposób ugodowy. Niemniej jednak, wciąż tylko 1/5 spraw kończy się rzeczywiście polubownie. Wszystkie pozostałe wymagają wydania wyroku przez Sąd Arbitrażowy. W tym celu podejmowane są działania zgodnie z procedurami, które wymagają, aby przed sądem powszechnym Sąd Arbitrażowy uzyskał możliwość wydania legalnego wyroku w danej sprawie.
Chociaż Sądy Arbitrażowe i tak zyskują na popularności, to jednak bezustannie starają się optymalizować swoje działania. Z tego też powodu pracują nad ulepszaniem zasad, na jakich odbywa się godzenie dwóch stron i rozwiązywanie ich problemów. Korzystają przy tym m.in. z wytycznych Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników. Obejmują one kwestie takie, jak konflikt interesów, niezależność, bezstronność arbitrów, a także zasady postępowania dowodowego i zasady postępowania pełnomocników.
Przypomnijmy, że Sąd Arbitrażowy działający przy Krajowej Izbie Gospodarczej ma swoją wieloletnią historię. Powstał w 1950 r. jako Kolegium Arbitrów funkcjonujące przy Polskiej Izbie Handlu Zagranicznego. Jego aktualna postać jest natomiast znana dopiero od roku 1990 r., gdy znalazł się on pod kontrolą KIG.
Related
Szukaj na stronie
Kategorie
Ostatnie wpisy
- Nie będzie już Podstaw przedsiębiorczości w szkołach. Co w zamian?
- Piekarnie i cukiernie będą miały tańszy gaz
- Błędy popełniane przez początkujących szefów
- Zmiany w Kodeksie pracy zatwierdzone – będzie więcej dni wolnych
- Bezrobocie maleje, ale rośnie strach o pracę