Przedsiębiorcy mogliby płacić za prąd nawet 15% mniej
- 2024-07-15
- W kategorii Optymalizacja kosztów
Polscy przedsiębiorcy płacą wysokie rachunki za energię elektryczną, ponieważ nie potrafią z niej oszczędnie korzystać. Eksperci twierdzą, że stosując kilka prostych trików, mogliby obniżyć swoje rachunki nawet o 15%! Jak to zrobić?
Podczas audytu przeprowadzanego przez firmę Polski Prąd w przeszło 200 małych i średnich przedsiębiorstwach odkryto, że nawet 75 proc. spośród tych jednostek mogłyby płacić niższe rachunki za prąd, gdyby tylko zaczęły racjonalnie z niego korzystać. Oszacowano, że w podmiotach zużywających rocznie 50-300 MWh, koszty energii mogłyby zostać zredukowane nawet o 15%! Co więcej, eksperci z Polskiego Prądu uznali, że przeciętna firma działająca na polskim rynku jest w stanie oszczędzać 8-10% rocznie.
Jednym z głównych błędów, jakie zauważono w przedsiębiorstwach, jest prześwietlanie pomieszczeń, czyli używanie zbyt wielu źródeł światła. Dokładniej, lampy mają zbyt dużą moc, a do tego rzadko stosowane są wyłączniki czasowe. W efekcie światło świeci się nie tylko z większą mocą, ale i przez dłuższy czas, niż jest to potrzebne. W przedsiębiorstwach niepopularne są też rozwiązania energooszczędne, jak np. żarówki LED lub neony. Z dokładniejszych wyliczeń ekspertów wynika, że na zmianie typu oświetlenia firma może zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. Inwestycja w czujniki obecności i wyłączniki czasowe to rachunki niższe rocznie o ok. 10 tysięcy złotych.
Na przepłacanie za prąd wpływ mają także błędy konstrukcyjne. W wielu budynkach kotły grzewcze są za duże w stosunku do profili rur rozprowadzających ciepło do grzejników. Zdarza się również, że profile rur są zbyt duże wobec kotłów. Stan instalacji grzewczych też bywa sporym problemem. Polski Prąd wyliczył, że gdyby zoptymalizować te elementy, to można by ograniczyć zużycie prądu nawet o 30%. W firmach bezcelowo działa także wiele urządzeń zasilanych prądem. Wskazano m.in. na niepotrzebne drzwi obrotowe, ruchome schody i wentylatory w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa.
Specjaliści przeprowadzający audyt doszli do jednego głównego wniosku – polscy przedsiębiorcy nie zwracają uwagi na ilość wykorzystywanego prądu. Nie kontrolują tego i nie zastanawiają się, w jaki sposób doprowadzić do jego mniejszego zużycia. Płacą więc rachunki praktycznie nieświadomie, nie zdając sobie sprawy z tego, jak proste jest ograniczenie wydatków.
Related
Szukaj na stronie
Kategorie
Ostatnie wpisy
- Nie będzie już Podstaw przedsiębiorczości w szkołach. Co w zamian?
- Piekarnie i cukiernie będą miały tańszy gaz
- Błędy popełniane przez początkujących szefów
- Zmiany w Kodeksie pracy zatwierdzone – będzie więcej dni wolnych
- Bezrobocie maleje, ale rośnie strach o pracę