Produkcja w Chinach coraz mniej opłacalna?
- 2024-01-31
- W kategorii Aktualności, Optymalizacja kosztów, Porady dla firm
Rząd stara się wprowadzać udogodnienia dla polskich przedsiębiorców, rosną koszty pracy w Azji, a te dwa czynniki sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorstw postanawia wycofać się ze wschodnich krajów i wrócić na rodzime tereny. W ostatnich kilku latach można zauważyć, że polskie firmy są coraz bardziej skłonne do przeniesienia swoich zakładów produkcyjnych na terytorium Polski. Choć do tej pory uważano, że prowadzenie oddziałów we wschodnich krajach pozwala wyraźnie ciąć koszty, to jednak powoli ulega to zmianie.
Przede wszystkim, polscy inwestorzy coraz mocniej odczuwają rosnące koszty pracy w Azji. Rośnie suma, jaką muszą przeznaczać na funkcjonowanie swoich fabryk, a to sprawia, że spadają ich realne zyski. Nawet, jeśli utrzymanie zakładu w Azji wciąż jest tańsze niż jego funkcjonowanie w Polsce, to trzeba jeszcze pamiętać o doliczeniu kosztów transportu i przechowywania dostaw. One też rosną, więc cały interes staje się coraz mniej zyskowny. Jak wylicza starszy konsultant firmy doradczej Staufen Polska, dramatycznie wysokie koszty produkcji i transportu powodują, że firmy mogą liczyć na dochody często wahające się od 1% do 3% zysku. Całą resztę pochłania proces produkcji, dostawa do Polski, a także podatki.
Kolejną przyczyną, która skłania polskich przedsiębiorców do przeniesienia zakładów do Polski jest potrzeba szybszego reagowania na potrzeby klientów. Działając na terenie kraju, można szybciej zaopatrywać konkretne punkty w swoje towary. Łatwiej jest też prowadzić obserwacje i analizy trendów zmieniających się co jakiś czas w każdej branży. Ponadto, znaczenie ma również zmienność asortymentu produkcji – zdecydowanie prościej jest zająć się tą sprawą na miejscu.
Eksperci podkreślają, że w przypadku, gdy okazuje się, że firma nie jest w stanie podołać wyzwaniu, jakim jest szybka reakcja na potrzeby rynku, można zastosować system QRM. To specjalny system produkcji, w którym redukuje się zapasy, jednocześnie wyraźnie zwiększając elastyczność działań podejmowanych przez przedsiębiorstwo. Obejmuje on też ewentualną zmianę lokalizacji. Dotychczas zastosowano ją już w kilku jednostkach, które dzięki przeniesieniu z Chin do Polski zaczęły notować lepsze wyniki. Poza obniżeniem kosztów funkcjonowania, jedną z jej zalet jest brak różnic kulturowych między zarządem a pracownikami i niezależność działania, bez względu na sytuację gospodarczą innych krajów.
Related
Szukaj na stronie
Kategorie
Ostatnie wpisy
- Nie będzie już Podstaw przedsiębiorczości w szkołach. Co w zamian?
- Piekarnie i cukiernie będą miały tańszy gaz
- Błędy popełniane przez początkujących szefów
- Zmiany w Kodeksie pracy zatwierdzone – będzie więcej dni wolnych
- Bezrobocie maleje, ale rośnie strach o pracę