Praca zdalna nie przynosi firmom oczekiwanych korzyści?
- 2015-07-30
- W kategorii Aktualności, Organizacja pracy, Porady dla firm
Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że praca zdalna to przyszłość gospodarki. Dzisiaj jednak nie ma już wątpliwości – pracownicy wykonujący obowiązki poza firmą są mniej efektywni, a przedsiębiorstwa sporo na tym tracą. Dlaczego tak się dzieje?
Firma Sociometric Solutions przeprowadziła badania dotyczące efektów zatrudniania pracowników zdalnych. Odpowiedzialny był za nie jej prezes, Ben Waber. Udało mu się udowodnić, że tacy podwładni nie przynoszą swoim pracodawcom żadnych szczególnych korzyści. Wręcz przeciwnie – są mniej produktywni od pracowników wypełniających obowiązki na miejscu, w budynku firmy.
Dowody na większą produktywność pracowników działających w biurze nie były trudne do zdobycia. Na podstawie nieskomplikowanych obliczeń udało się ustalić, że podwładni pracujący obok siebie o 20% częściej prowadzą wymianę e-maili, a wspólne projekty wykonują aż o 32% szybciej niż podwładni pracujący z dowolnego miejsca spoza firmy. Problemem pozostaje jednak fakt, że osoby urodzone w latach 80. i 90. bardziej cenią sobie właśnie działania zdalne i niechętni są do zatrudnienia się w firmie wymagającej od nich realnego pojawiania się w pracy.
Jeśli chodzi o preferencje młodych pracowników, to badania na ten temat przeprowadzone zostały przez serwis AfterCollege. Na podstawie rozmów z absolwentami uczelni w USA ustalono, że 68% poszukujących pracy chętnie ustosunkowuje się właśnie do pracy wykonywanej zdalnie. Możliwość zatrudnienia na odległość okazała się istotniejszym czynnikiem przy wyborze pracy niż np. brak dress code’u, możliwość korzystania w pracy z mediów społecznościowych czy prowadzania zwierząt do biura. Zdalna praca wygrała nawet z darmowymi napojami i jedzeniem czy z możliwością na aktywność społeczną.
Zgodne z danymi przedstawionymi przez AfterCollege są doniesienia firmy Center for Generational Kinetics. Zajmuje się ona opracowywaniem rankingów najlepszych pracodawców. Okazało się, że aż 73% spośród firm uznanych przez młodych ludzi za najlepsze przedsiębiorstwa do pracy było podmiotami oferującymi możliwość pracy zdalnej i elastyczne godziny pracy. Eksperci podkreślają jednak, że choć praca na odległość ma spore znaczenie, to jednak wciąż priorytetem jest pensja, możliwość rozwoju zawodowego i dogodna lokalizacja biura oraz szansa na utrzymanie równowagi między pracą a życiem osobistym.
Related
Szukaj na stronie
Kategorie
Ostatnie wpisy
- Nie będzie już Podstaw przedsiębiorczości w szkołach. Co w zamian?
- Piekarnie i cukiernie będą miały tańszy gaz
- Błędy popełniane przez początkujących szefów
- Zmiany w Kodeksie pracy zatwierdzone – będzie więcej dni wolnych
- Bezrobocie maleje, ale rośnie strach o pracę