Porozumienie ws. przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej
- 2024-02-06
- W kategorii Aktualności, Firma i prawo
30 stycznia 2013 r. minister finansów, Mateusz Szczurek, minister spraw zagranicznych, Bartłomiej Sienkiewicz, oraz prokurator generalny, Andrzej Seremet, podpisali porozumienie ws. przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej. Najważniejszymi działaniami, jakie zostaną podjęte w ramach tego porozumienia mają być wszechstronne czynności pozwalające zwalczać oszustwa podatkowe. Oprócz tego, planowane są działania skutecznie niwelujące problem przestępczości transgranicznej oraz kwestię obrotu towarami paliwowymi oraz akcyzowymi.
Podkreślono również, że potrzebne jest wprowadzenie zmian prawnych związanych z przeciwdziałaniem i zwalczaniem konkretnych typów przestępczości gospodarczej. Postronnymi zapisami, jakie znalazły się w podpisanym porozumieniu są te dotyczące opracowania najważniejszych działań, jakie mają zostać podjęte w celu ograniczenia przestępczości gospodarczej w tym roku oraz te związane z organizacją specjalistycznych szkoleń dla policjantów pracujących w wydziałach kryminalnych, dla części osób pracujących w Centralnym Biurze Śledczym oraz dla wszystkich innych funkcjonariuszy zatrudnionych w jednostkach zajmujących się kwestią przestępstw tego typu.
Oprócz tego, politycy i prokurator okręgowy uznali, że konieczne będzie stworzenie centralnej ewidencji rachunków bankowych tak, aby w razie dokonania jakichkolwiek podejrzanych transakcji przez kontrolowane jednostki, funkcjonariusze prowadzący dochodzenie mieli możliwość szybkiego sprawdzenia szczegółów w celu weryfikacji ich legalności.
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej z okazji podpisania porozumienia, szef resortu finansów tłumaczył, że rozpoczęcie takiej współpracy między zaangażowanymi jednostkami było konieczne, ponieważ każdego roku z powodu tzw. przestępczości „białych kołnierzyków” budżet państwa może tracić nawet miliardy złotych. Prokurator dodał, że przestępstw gospodarczych w ostatnim czasie zaczęło przybywać, dlatego zapobieganie im oraz ich skuteczne zwalczanie jest tak istotne. Podkreślono również, że zwalczanie przestępstw zaliczanych do kategorii tych gospodarczych jest ważne również z perspektywy Unii Europejskiej. Według wyliczeń ekspertów, rocznie cała Wspólnota traci w ten sposób ok. 500 milionów euro.
Related
Szukaj na stronie
Kategorie
Ostatnie wpisy
- Nie będzie już Podstaw przedsiębiorczości w szkołach. Co w zamian?
- Piekarnie i cukiernie będą miały tańszy gaz
- Błędy popełniane przez początkujących szefów
- Zmiany w Kodeksie pracy zatwierdzone – będzie więcej dni wolnych
- Bezrobocie maleje, ale rośnie strach o pracę
Nadal podtrzymuję swoją wypowiedź, że państwo które wprowadza podatek VAT wyższy niż 15% jest okupantem! A niewolnicy zamieszkujący strefę okupowaną, którzy nie mogą uciec do innej przychylnej strefy muszą podjąć walkę z okupantem. Nie mówimy wiec o przestępczości gospodarczej lecz czynach kościuszkowskich. Wielu ukaranych to bohaterowie narodowi. Podobnie chrześcijanie walczyli z Rzymem, do czasu wprowadzenia totalitarnego katolicyzmu, który to ukrócił. Takie rzeczy jak obecnie już miały miejsce w historii, która lubi się powtarzać.