Pieniądze na założenie firmy – w urzędach pracy
- 2024-07-15
- W kategorii Dotacje dla firm
Osoby chcące założyć własną firmę wciąż mogą korzystać ze wsparcia finansowego oferowanego przez urzędy pracy oraz inne instytucje zajmujące się rozdysponowywaniem funduszy pozyskanych z Unii Europejskiej.
Żeby zwiększyć swoje szanse na tego typu pomoc, warto zarejestrować się w pośredniaku jako osoba bezrobotna, a także poszerzyć wiedzę o opcjach dofinansowania początkujących przedsiębiorców. Oczywiście, ważny jest także sam pomysł na biznes, bo bez niego nie ruszymy z miejsca.
Środki unijne w wielu regionach są już na wyczerpaniu, a w niektórych województwach zostały zupełnie wykorzystane. Jeżeli chcemy dowiedzieć się, czy w naszym regionie można jeszcze otrzymać jakiekolwiek pieniądze z dofinansowań przyznanych w ramach budżetu 2007-2013, to należy zgłosić się do najbliższego urzędu pracy, bądź też do agencji rozwoju regionalnego. W razie, gdyby nie było funduszy z tego źródła, to ewentualnie możemy poczekać z otwarciem firmy do momentu, aż ruszą dofinansowania z puli przeznaczonej an budżet 2014-2020. Jeżeli jednak zależy nam na jak najszybszym otrzymaniu pomocy w rozpoczęciu biznesu, to możemy zdecydować się na pieniądze z Funduszu Pracy.
Warunki otrzymania pomocy z Funduszu Pracy
Wsparcie z Funduszu Pracy może zostać udzielone osobom, które nie prowadzą i przez ostatni rok nie prowadziły działalności gospodarczej ani nie otrzymały dotychczas pomocy finansowej z Funduszu Pracy ani z innych jednostek udzielających bezzwrotnego wsparcia na otwarcie firmy lub rozpoczęcie działalności rolniczej. Ponadto, wnioskodawcy muszą potwierdzić, że przez ostatnie 2 lata nie byli karani za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu. Ubiegający się o pomoc nie może też mieć na koncie odmowy podjęcia pracy proponowanej przez urząd pracy. Dotyczy to także szkoleń, kursów, programów aktywizacyjnych itp. Ostatnim warunkiem jest prowadzenie nowej działalności nie krócej niż przez 12 miesięcy.
Należy jednak pamiętać, że nie każda pomoc w zakładaniu biznesu jest bezzwrotna. Urzędy pracy oferują pieniądze unijne w takiej postaci osobom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji, jednak innym mogą zaproponować mikropożyczki.
Na bezzwrotne wsparcie liczyć mogą kobiety, szczególnie te wracające do pracy po urlopie macierzyńskim, osoby przed 25. i po 45. roku życia, niepełnosprawni, długotrwale bezrobotni oraz mieszkańcy gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i małych miasteczek.
Related
Szukaj na stronie
Kategorie
Ostatnie wpisy
- Nie będzie już Podstaw przedsiębiorczości w szkołach. Co w zamian?
- Piekarnie i cukiernie będą miały tańszy gaz
- Błędy popełniane przez początkujących szefów
- Zmiany w Kodeksie pracy zatwierdzone – będzie więcej dni wolnych
- Bezrobocie maleje, ale rośnie strach o pracę