Konsorcjum
- 2024-09-10
- W kategorii Słownik biznesowy
Konsorcjum – organizacja gospodarcza zawiązana przez kilka podmiotów gospodarczych (przemysłowych, handlowych, bankowych) na ściśle określony czas, w celu wykonania określonego w umowie celu. Konsorcjum zakładane jest zazwyczaj w celu dokonania operacji handlowych lub finansowych, które są nieosiągalne dla pojedynczych podmiotów. Zazwyczaj są to przedsięwzięcia o dużej skali, takie jak: budowa infrastruktury transportowej i przemysłowej lub wykup innych przedsiębiorstw, z którymi pojedyncze przedsiębiorstwa nie były by w stanie sobie poradzić ze względu na ograniczony kapitał oraz możliwości produkcyjne.
Cele konsorcjum są zazwyczaj objęte dużym ryzykiem. Konsorcjum nie jest strukturą trwałą. Wykonanie celu określonego w umowie wiąże się zazwyczaj z rozwiązanie organizacji. Wyjątki stanowią często konsorcja złożone z banków. Posiadają one zazwyczaj stały charakter, co jest związane z nieustannym zapotrzebowaniem na środki finansowe oraz inny kapitał ze strony innych podmiotów gospodarczych. Wszystkie podmioty gospodarcze zrzeszone w konsorcjum mogą działać niezależnie, zachowując pełną odrębność w kwestiach nie związanych z celem organizacji. Działając w ten sposób, za zobowiązania zaciągnięte niezależnie odpowiadają tylko oni. Natomiast odpowiedzialność za zobowiązania zaciągnięte przez konsorcjum posiadają wszyscy jego członkowie, odpowiadając za nie solidarnie.
Umowa konsorcjum posiada charakter umowy konsensualnej. Aby umowa została zawarta nie jest koniecznie wydanie przedmiotu umowy. Umowa konsorcjum zawierana jest poprzez zgodnie oświadczenie woli. Skutkiem umowy jest porozumienie się jej stron. Umowa ta jest zaliczana do umów obligacyjnych, co oznacza, że strony zobowiązane są do określonego w umowie działania na rzecz innych uczestników umowy, co skutkuje tym samym zobowiązaniem się do działania na rzecz konsorcjum. Umowa konsorcjum jest w pewnym sensie także umową wzajemną ponieważ występuje w niej ekwiwalentność świadczeń, która często występuje w przypadku takiego typu kooperacji.
Forma konsorcjum nie jest jednoznacznie prawnie unormowana. W kodeksie cywilnym, jak także w kodeksie spółek handlowych nie pojawia się ten termin. Prawo podatkowe również nie opisuje takiej formy organizacji. Jednym z wyjątków jest natomiast prawo bankowe – Art. 73. Pomimo braku jednoznacznego unormowania statusu prawnego konsorcjum, jest ono dopuszczalną formą zrzeszania się. Na rynkach międzynarodowych o dużej konkurencyjności konsorcjum jest powszechnym tworem.
Przykładami konsorcjum mogą być m.in. Konsorcjum Stali S.A. założone w celu poprawienia rentowności przedsiębiorstw, PKB Invest założone celem otrzymania i realizacji projektów budowy dużych obiektów handlowych, a także Polskie Konsorcjum Narodowe „Mathematical Reviews”, które za cel obrało sobie uzyskanie dostępu do amerykańskiej bazy danych matematycznych, poprzez minimalizację kosztów licencyjnych. Oprócz tego jednymi z bardziej znanych na świecie przykładów konsorcjum są: Airbus utworzony aby uczynić europejski rynek samolotów pasażerskich bardziej konkurencyjnym, a także Alyeska Pipeline Service Company założone ze względu na możliwość budowy i obsługi gazociągów oraz rurociągów na Alasce.
Related
Szukaj na stronie
Kategorie
Ostatnie wpisy
- Nie będzie już Podstaw przedsiębiorczości w szkołach. Co w zamian?
- Piekarnie i cukiernie będą miały tańszy gaz
- Błędy popełniane przez początkujących szefów
- Zmiany w Kodeksie pracy zatwierdzone – będzie więcej dni wolnych
- Bezrobocie maleje, ale rośnie strach o pracę