Kolejna nowelizacja przyspieszy zakładanie firm w Polsce
- 2024-07-02
- W kategorii Aktualności, Firma i prawo
26 czerwca tego roku Sejm znowelizował ustawę dotyczącą procedur zakładania działalności gospodarczej. Chodzi o tzw. jedno okienko, a zmiana polega na tym, że w dniu wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego przyszły przedsiębiorca otrzyma od razu NIP i Regon.
Ustawa została uchwalona zdecydowaną większością głosów, przy dwóch przeciwnych i jednym wstrzymującym się, a ma wejść w życie 1 grudnia bieżącego roku. Według nowych reguł numer NIP i Regon zostaną nadane automatycznie, czyli dokonując wpisu do KRS dane trafią dalej do Centralnego Rejestru Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników oraz do rejestru Głównego Urzędu Statystycznego omijając konieczność wydawania orzeczenia przez sąd rejestrowy. Spowoduje to znaczne skrócenie momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej, nawet o 17 dni.
Wreszcie ziści się postulat od wielu lat podnoszony przez środowiska samozatrudnionych i pracodawców, czyli przekazywanie raz podanych przez daną jednostkę informacji bezpośrednio między urzędami: skarbowym, ZUS, GUS, bez niepotrzebnego powielania tych samych informacji na osobnych formularzach. Jeszcze jednym ułatwieniem ma być przesunięcie w czasie obowiązku składania tzw. informacji uzupełniających, które są wymagane przez różne urzędy, jak choćby nr konta bankowego, dane do kontaktu czy planowanej liczby osób zatrudnionych w nowo powstającej firmie. Po wejściu ustawy w życie początkujący przedsiębiorca będzie miał na uzupełnienie takich danych 21 dni od momentu rozpoczęcia działalności, a formularze do wypełnienia będą dostępne w Urzędach Skarbowych, które następnie same prześlą je do ZUS i GUS.
Jest to kolejna już zmiana mająca pomóc w prowadzeniu firmy i choć częściowo zmniejszająca koszty jakie ponoszą przedsiębiorcy. Na początku czerwca zniesiono między innymi obowiązek składania zaświadczeń, teraz wystarczy oświadczenie, a mali podatnicy przy obrotach nie większych niż 1,2 mln euro rocznie, nie muszą płacić podatku VAT, gdy nie otrzymają zapłaty za wykonaną usługę, bądź przekazany towar.
Related
Szukaj na stronie
Kategorie
Ostatnie wpisy
- Nie będzie już Podstaw przedsiębiorczości w szkołach. Co w zamian?
- Piekarnie i cukiernie będą miały tańszy gaz
- Błędy popełniane przez początkujących szefów
- Zmiany w Kodeksie pracy zatwierdzone – będzie więcej dni wolnych
- Bezrobocie maleje, ale rośnie strach o pracę