Inkubator przedsiębiorczości
- 2014-11-27
- W kategorii Słownik biznesowy
Inkubator przedsiębiorczości to jednostka organizacyjna, będą kompleksem gospodarczym, o różnej formie prawnej, utworzona w celu wspierania przedsiębiorczości. W swojej ofercie inkubatory posiadają nieruchomości z dostępnymi lokalami, a także usługi wspierające małe i średnie przedsiębiorstwa.
Działanie inkubatorów koncentruje się na pomaganiu w rozwoju firm, optymalizacji warunków ich funkcjonowania i pomocy we wdrażaniu nowych technologii. W zakresie działań oferowanych przez taką jednostkę mogą się znaleźć:
- doradztwo w zakresie finansów, ekonomii, prawa, organizacji i patentów,
- pomoc w pozyskiwaniu dofinansowania,
- tworzenie właściwego środowiska niezbędnego do podjęcia działalności gospodarczej, w tym w szczególności do wdrażania przedsięwzięć innowacyjnych,
- pomoc w kontaktach z instytucjami naukowymi w celu oceny tych przedsięwzięć,
- udostępnienie lokalu dla firmy na preferencyjnych warunkach czynszowych, które rosną wraz z pobytem firmy inkubatorze i jej rozwojem,
- obsługa administracyjno-biurowa,
- szkolenia,
- dostęp do infrastruktury technicznej i serwisowej,
- dostęp do lokalnych sieci biznesowych,
- promocja przedsiębiorcy.
Zależnie od grupy docelowej, do jakiej kierowana jest oferta, można wyróżnić kilka kategorii tego typu instytucji:
- inkubatory wspierające młodych przedsiębiorców z sektora małych i średnich firm, rozpoczynających lub dopiero zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą,
- inkubatory wspierające pomysły studentów i młodzieży,
- inkubatory zajmujące się świadczeniem pomocy na rzecz podmiotów ekonomii społecznej.
Działania inkubatorów mogą mieć bardzo szeroki zakres, jednak zawsze będą one wyspecjalizowane, przemyślane i dostosowane do konkretnej sytuacji. Szczególna uwagę przykładana jest do udzielania pomocy firmom o charakterze innowacyjnym. Wsparcie oferuje się przedsiębiorcom na początkowym etapie ich wchodzenia na rynek, a w zależności od charakteru współpracy, właściwości danego przedsięwzięcia, a także statutu i zasad ustalonych w inkubatorze, współpraca ta może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Z perspektywy przedsiębiorcy istotna jest również właściwa selekcja rezydentów inkubatora, którzy w ramach wzajemnej pomocy mogą świadczyć swoje usługi. Działalność inkubatorów jest w dużym stopniu finansowana ze środków unijnych.
Istnieje kilka rodzajów inkubatorów przedsiębiorczości, wśród nich akademickie, społeczne, technologiczne, czy naukowo-badawcze.
Pierwszy typ to jednostki tworzone przez uczelnie wyższe, zgodnie z zapisami ustawy o szkolnictwie wyższym. Ich celem jest lepsze wykorzystanie potencjału intelektualnego i technicznego uczelni, a także przenoszenie i stosowanie wyników tych działań w gospodarce. Ponadto ich funkcją jest wspieranie działalności gospodarczej środowiska akademickiego, w tym pracowników uczelni i studentów będących przedsiębiorcami. Wśród akademickich inkubatorów przedsiębiorczości można ponadto wyróżnić takie, które zajmują się preinkubacją, czyli wsparciem dla osób, które działalność gospodarczą dopiero chcą założyć, a także te świadczące pomoc na zasadzie inkubacji, czyli wobec podmiotów już istniejących na rynku.
Inkubatory społeczne natomiast powstają z inicjatywy samorządów lub organizacji pozarządowych. W ramach prowadzonych przez nich działań wsparcie doradcze, szkoleniowe i infrastrukturalne uzyskać mogą podmioty ekonomii społecznej, których celem jest wspieranie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, instytucje rynku pracy oraz pomocy i integracji społecznej, a także osoby zainteresowane działalnością na rzecz podmiotów ekonomii społecznej.
Inkubatory technologiczne, niejednokrotnie przybierający formę parków technologicznych, bądź naukowo–technologicznych, to jednostki zajmujące się umożliwieniem przepływania informacji i technologii pomiędzy jednostkami naukowymi a przedsiębiorcami. Działające w ich obrębie inkubatory wspierają małych i średnich przedsiębiorców w zakresie wprowadzania na rynek nowych technologii.
Inkubatory naukowe z kolei, zajmują się promowaniem i wdrażaniem projektów innowacyjnych i konkurencyjnych.
Related
Szukaj na stronie
Kategorie
Ostatnie wpisy
- Nie będzie już Podstaw przedsiębiorczości w szkołach. Co w zamian?
- Piekarnie i cukiernie będą miały tańszy gaz
- Błędy popełniane przez początkujących szefów
- Zmiany w Kodeksie pracy zatwierdzone – będzie więcej dni wolnych
- Bezrobocie maleje, ale rośnie strach o pracę