Firmowy lokal: kupno, dzierżawa czy co-working?

biuro

Praktycznie każda jednostka gospodarcza potrzebuje jakiegoś lokum, w którym będzie mogła prowadzić biuro. Wiele firm musi dodatkowo dysponować pomieszczeniami dla całej kadry pracowniczej. Jak pozyskać takie lokale? Czy bardziej opłaca się je kupić, czy wynająć? A może zdecydować się na co-working? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Trzeba jednak wiedzieć, że odpowiedź nie jest jednoznaczna, a to, co najlepiej będzie nam odpowiadało, jest zależne od kilku czynników.

Wynajem jest najpopularniejszą opcją pozyskania lokum firmowego. Jest wygodne, ponieważ pozwala wypowiedzieć umowę w momencie, w którym przedsiębiorstwo przechodzi gorszy okres. Jest też tańsze niż zakup nieruchomości, a przy okazji, pozwala na ewentualne zmiany zawsze wtedy, gdy będzie trzeba przenieść siedzibę lub znaleźć większe albo mniejsze lokum. Dla wielu firm, głównie ze względów finansowych, jest to najbardziej komfortowe rozwiązanie.

Co-working to ciekawa opcja, ale wyłącznie dla firm o niewielkiej liczbie pracowników. Najlepiej, żeby było ich nie więcej niż kilku. W innym przypadku, może się okazać, że współpraca nie będzie przebiegała w dogodnych warunkach i nie uda się prowadzić firmy w racjonalny sposób. Niemniej jednak, co-working jest świetnym pomysłem dla osób prawnych, które działają w pojedynkę i wszelkich freelancerów. Wynajem stanowiska pracy w większym pomieszczeniu, w którym pojawiają się osoby wykonujące inne zawody i poszukujące jedynie skrawka miejsca na spokojne wykonywanie obowiązków zawodowych, staje się w Polsce coraz popularniejsze, lecz nie jest dobrym pomysłem dla firm składających się z więcej niż 2-3 pracowników. Chyba, że nasza kadra pracuje zdalnie i potrzebujemy biura tylko do sporadycznych spotkań w celu omówienia konkretnych kwestii. Wtedy co-working sprawdzi się, jak najbardziej.

Inwestycja w lokum, które stanie się środkiem trwałym pozostającym własnością firmy jest najdogodniejsza, ponieważ pozwala nam na dowolne wykorzystanie nieruchomości w chwili obecnej, jak i w przyszłości. Nieruchomość staje się cennym aktywem. Problemem są jednak wysokie ceny lokali. To głównie one sprawiają, że wciąż niewielki odsetek przedsiębiorców decyduje się wyłożyć pieniądze na zakup lokum firmowego. Taka opcja jest możliwa dla dużych spółek, ale z reguły znajduje się poza zasięgiem średnich i małych jednostek gospodarczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.