Firma absolwenta: niskooprocentowane pożyczki szansą dla młodych
- 2024-09-16
- W kategorii Dotacje dla firm, Pomysły na biznes
Już od jesieni tego roku polscy absolwenci oraz studenci na ostatnich latach uczelni wyższych będą mogli korzystać z niskooprocentowanych pożyczek pozwalających na rozpoczęcie własnego biznesu. Oprocentowanie pożyczek wynoszące zaledwie 0,69% rocznie ma być możliwe, dzięki rozpoczynanemu właśnie programowi „Pierwszy biznes – wsparcie na starcie”. Co prawda, na razie akcja będzie prowadzona wyłącznie w województwie mazowieckim, świętokrzyskim oraz małopolskim, jednak w przyszłym roku ma ona objąć całą Polskę.
Według pomysłodawców, niskie oprocentowania pożyczek na wystartowanie z własną firma ma być jednym ze sposobów walki z bezrobociem, które wśród młodych osób jest w naszym kraju szczególnie wysokie. Studenci i absolwenci z reguły są zatrudniani w ramach umów „śmieciowych” lub pozostają bezrobotni. To natomiast powoduje, że często chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą. Przeszkodą staje się zwykle brak odpowiednich funduszy. Niskooprocentowana pożyczka będzie dla nich świetnym rozwiązaniem. Spłacanie zadłużenia w niskich ratach pozwoli im skupiać się na rozwoju firmy, nie przejmując się przesadnie kolejnymi ratami.
Jako, że banki nie zgadzają się na tak niskie oprocentowanie ani na udzielanie pożyczek osobom bezrobotnym, Bank Gospodarstwa Krajowego podjął współpracę z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, które chce aktywizować młodych bezrobotnych. Niedawno zakończył się przetarg na współdziałających z BGK pośredników finansowych, którzy będą udzielali pożyczek. O pożyczkę ubiegać będą mogły się te osoby, które chcą zarejestrować i prowadzić firmę na terenie jednego z trzech wspomnianych województw. Znaczenia nie ma miejsce zamieszkania, ani ukończenia edukacji. Dla absolwentów szkół wyższych dodatkowym warunkiem jest ukończenie nauki nie dawniej niż 48 miesięcy przed złożeniem wniosku.
Aby otrzymać pożyczkę, należy złożyć wniosek, oświadczenie o bezrobociu lub zatrudnieniu w ramach umowy „śmieciowej” oraz dyplom ukończenia uczelni. Szansę na pomoc finansową mają też osoby, które prowadziły wcześniej firmę, ale tylko, jeśli została ona zamknięta, co najmniej rok przed złożeniem wniosku. Maksymalna kwota pożyczki może wynosić 60 tysięcy złotych, a maksymalny okres spłaty wynosi 7 lat. Dopuszczalne jest finansowanie spółek i każda z osób do nich należących może złożyć odrębny wniosek. Kłopotem jest fakt, że wymaga się 2 żyrantów oraz złożenia przez pożyczkobiorcę weksla własnego.
Related
Szukaj na stronie
Kategorie
Ostatnie wpisy
- Nie będzie już Podstaw przedsiębiorczości w szkołach. Co w zamian?
- Piekarnie i cukiernie będą miały tańszy gaz
- Błędy popełniane przez początkujących szefów
- Zmiany w Kodeksie pracy zatwierdzone – będzie więcej dni wolnych
- Bezrobocie maleje, ale rośnie strach o pracę