Coraz większe zaufanie do pracy zdalnej
- 2024-05-09
- W kategorii Aktualności, Porady dla firm, Zasoby ludzkie
Pandemia wymusiła w wielu firmach wprowadzenie nowego, hybrydowego modelu pracy, który przyspieszył cyfryzację wielu branż. Dziś menedżerowie wprost przyznają, że byli sceptycznie nastawieni do pracy zdalnej. Gdy serię lockdownów mamy już za sobą, można jednak trzeźwo ocenić ten system. Jakie są wnioski z obserwacji? Czy praca bez bezpośredniego nadzoru okazuje się rzeczywiście mniej efektywna?
Hybrydowo, czyli lepiej
Model pracy hybrydowej natrafia zwykle na dwie główne bariery. Pierwszą jest aspekt technologiczny. Drugą brak zaufania do pracy bez nadzoru. Jednak dane dotyczące miesięcy twardego lockdownu już dziś pokazują, że efektywność w tym czasie wzrastała nawet o 40% (raport „Model pracy a efektywność i zadowolenie pracowników” Antal 2001). Po kilkunastu miesiącach pandemii zdecydowana większość, bo aż 92% menedżerów oceniała pracę zdalną pozytywnie.
Wszystko wskazuje na to, że jeśli zapewnimy pracownikom odpowiednie zaplecze techniczne i jasne reguły pracy, będą wykonywali swoje obowiązki szybciej i dokładniej. Optymalnym wyjściem okazuje się więc model hybrydowy, w którym dwa lub trzy dni spędzamy w biurze, a resztę online. Oczywiście, aby mieć realny ogląd zjawiska, warto zwrócić także uwagę na branże, w których praca zdalna jest wyjątkowo trudna. Wydaje się jednak, że i one z czasem będą musiały wprowadzić rozwiązania dążące do nowoczesnej cyfryzacji. Zadowolenie i wydajność pracowników nie są tu bowiem jedynym argumentem.
Cyfryzacja i co dalej?
Oprócz niezbędnego sprzętu i obsługi informatycznej, do pracy w świecie cyfrowym potrzebne są też odpowiednie systemy. Niektóre z nich będą nam pomagały organizować pracę, inne zarządzać danymi. Obsługa i zarządzanie zbiorami danych to dziś poszukiwana usługa. Fachowcy z tej branży oceniają, że zainteresowanie ich ofertą od czasów pandemii wzrosło o 100%. Wiele firm potrzebowało doraźnej pomocy w zorganizowaniu sobie pracy w warunkach pandemicznych. Bardzo często z perspektywy czasu okazywały się one na tyle skuteczne, że dziś potrzeba już takich usług na stałe. Cyfrowa księgowość czy analityka to dziś działy, nad którymi pracuje większość dużych i średnich firm.
Czy jeśli chcemy pracować, unikając internetu, oznacza to, że zostajemy w tyle? Odpowiedź niestety jest twierdząca. Przestrzeń cyfrowa obejmuje coraz więcej biznesów i usług. Przez to spora część klientów właśnie w sieci szuka tego, czego aktualnie potrzebuje. Jeśli nasz biznes nie istnieje w tej przestrzeni, tracimy nie tylko duży potencjał reklamowy, ale i wiele narzędzi ułatwiających pracę wewnątrz firmy. Praca zdalna zawsze łączy się z pewnymi oszczędnościami na rzecz pracodawcy. Nie musi on w tym czasie zapewniać pracownikom odpowiedniej przestrzeni biurowej. Już ten argument przekonuje wielu, by wypróbować to w swojej firmie. A to przecież nie koniec korzyści. Praca zdalna daje nam także dostęp do szerszego grona specjalistów – nie tylko tych dostępnych w naszym mieście.
Related
Szukaj na stronie
Kategorie
Ostatnie wpisy
- Nie będzie już Podstaw przedsiębiorczości w szkołach. Co w zamian?
- Piekarnie i cukiernie będą miały tańszy gaz
- Błędy popełniane przez początkujących szefów
- Zmiany w Kodeksie pracy zatwierdzone – będzie więcej dni wolnych
- Bezrobocie maleje, ale rośnie strach o pracę