Antynagrody za działalność przeciwko przedsiębiorczości
- 2024-01-23
- W kategorii Aktualności
10 stycznia 2014 r. ogłoszono laureatów gospodarczych Malin, czyli antynagród przyznawanych osobom i instytucjom, które na przestrzeni całego roku dokonały w polskiej gospodarce największych szkód. W kategorii polityk/urzędnik wygrał były minister finansów Jan Vincent Rostowski. Głównym zarzutem, jaki mu stawiano był brak zrozumienia najważniejszych mechanizmów gospodarczych.
Stwierdzono również, że nie starał się on w żaden sposób pomagać rodzimym przedsiębiorcom, za to traktował ich właścicieli jak przestępców. Rostowski wygrał zdecydowaną większością głosów. Zagłosowało na niego 62% ankietowanych. Na 2. miejscu znalazł się prezes Urzędu Zamówień Publicznych Jacek Sadowski (26%), a 3. pozycja należała do byłego wiceministra środowiska oraz głównego geologa Polski Piotra Woźniaka (12%).
W kategorii najgorszego urzędu zwyciężyło Ministerstwo Finansów, które uzyskało aż 56% głosów. Resort krytykowano za to, w jaki sposób traktuje przedsiębiorców oraz podatników. Wytykano mu również opracowanie przeszło 100 pomysłów dotyczących zmiany Ordynacji podatkowej, spośród których praktycznie wszystkie zostały zakwestionowane przez analizujące je Rządowe Centrum Legislacji. 2. miejsce zajęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które otrzymało 31% głosów. Najwięcej zastrzeżeń wzbudził jego brak kontroli nad urzędnikami prowadzący do korupcji. Źle oceniono także związki zawodowe, które znalazły się na 3. pozycji. Głosowało na nie 13% osób. Za ich największy błąd uznano zerwanie obrad Komisji Trójstronnej.
Najgorszą firmą ubiegłego roku zostało przedsiębiorstwo Erbud, które odpowiadało za budowę pasa startowego na lotnisku w Modlinie. Jako że okazał się on posiadać wady techniczne, na pewien czas trzeba było zamknąć cały port lotniczy. Na tę firmę zagłosowało 47% osób. Kolejnych 33% głosów otrzymała natomiast spółka LPP, która podpadła Polakom niechęcią do podpisania porozumienia, w którym miała zobowiązać się do poprawy warunków pracy w swoich fabrykach działających w Bangladeszu. Ostatnie miejsce podium w tej kategorii przypadło kartelowi, do którego należały Grupa Ożarów, Cemex Polska, Dyckerhoff Polska oraz Cementownie Odra i Warta.
Przypomnijmy, że gospodarcze maliny są przyznawane przez czytelników „Rzeczpospolitej”. Mogą oni głosować na najgorszego urzędnika, firmę oraz urząd drogą internetową. Współorganizatorem akcji byli Pracodawcy RP.
fot. rp.pl
Related
Szukaj na stronie
Kategorie
Ostatnie wpisy
- Nie będzie już Podstaw przedsiębiorczości w szkołach. Co w zamian?
- Piekarnie i cukiernie będą miały tańszy gaz
- Błędy popełniane przez początkujących szefów
- Zmiany w Kodeksie pracy zatwierdzone – będzie więcej dni wolnych
- Bezrobocie maleje, ale rośnie strach o pracę