AIP – sposób na „biznes na próbę”

młody biznesmen

Wiele osób rozpoczynających swoją pierwszą działalność gospodarczą zderza się z problemami tak natury administracyjnej, jak i związanej z obciążeniami fiskalnymi. Pomocną inicjatywą mogą stać się dla nich Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP). Jak to działa?

Przy pomocy AIP można założyć firmę „na próbę” bez konieczności rejestrowania działalności i bez ponoszenia opłat na ZUS. Inkubatory mają sieć oddziałów na terenie całej Polski, działając przy renomowanych uczelniach, m.in. przy Uniwersytecie Jagiellońskim, Warszawskim i Gdańskim. Zostały założone w 2004 r., a ich bardzo dynamiczny rozwój trwa od ok. 4 lat.

Zakładając firmę w ramach AIP należy pamiętać, że stanie się ona częścią osobowości prawnej AIP i wszelkie działania prowadzi się w imieniu Inkubatora. Zaleta takiej formy rozpoczęcia działalności to przede wszystkim oszczędność czasu, wystarczy do tego jeden podpis i już następnego dnia można rozpocząć wdrażanie własnego pomysłu w życie. Kolejnym atutem jest zapewnienie nam obsługi księgowej przez AIP, zwolnienie z obowiązku płacenia składek ZUS oraz minimalizacji ryzyka porażki ponieważ działa się w imieniu Inkubatora. Inkubatory promują przedsiębiorców zrzeszonych pod ich kuratelą, udostępniając logo AIP, prowadząc szkolenia specjalistyczne czy prowadząc promocje swoich podopiecznych w mediach. Oprócz tego początkujący przedsiębiorca zostaje zaopatrzony w artykuły biurowe i sprzęt niezbędny do wdrożenia pomysłu w życie.

System AIP nie jest jednakże pozbawiony wad i pewnych niedogodności dla początkującego biznesmena. Wszystkie dokumenty muszą być zatwierdzane przez dyrektora oddziału, co wydłuża relacje z potencjalnymi klientami, przy konieczności wyjazdów służbowych nie można odliczać kosztów paliwa i użytkowania samochodu, a zarobione przez dane osoby pieniądze trafiają na konto AIP, z którego są przelewane na indywidualne konta wydłużając czas otrzymania zapłaty za wykonaną usługę.

Mimo to jak twierdzą osoby, które są lub zaczynały z AIP, plusów takiego początku w biznesie jest zdecydowanie więcej, a po pewnym czasie zawsze można odejść i zacząć działać całkowicie samodzielnie, mając już jakieś doświadczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.