18% młodych studentów rozważa założenie własnej firmy: raport
- 2024-11-05
- W kategorii Aktualności, Dotacje dla firm, Pomysły na biznes
Ok. 18% polskich studentów zastanawia się nad założeniem własnej firmy. Co więcej, państwo jest gotowe im w tym pomóc. W ten sposób młodzi ludzie będą mogli szybciej wejść na rynek pracy, co może przynieść spore korzyści w przyszłości.
Firma Millward Brown przeprowadziła wśród polskich studentów badanie dotyczące ich planów biznesowych. Okazało się, że Niemal 18% studiujących Polaków chciałoby założyć własną działalność gospodarczą. Przeważnie są to mężczyźni – 23% studiujących panów marzy o swojej firmie. W przypadku studentek odsetek ten wynosi 14%, przy czym większość pań zdecydowanie woli pracę na etacie. O takiej przyszłości zawodowej marzy 66% respondentek.
O prowadzeniu biznesu myślą zarówno studenci studiów dziennych, jak i zaocznych. Większość kieruje się tymi samymi pobudkami. Zależy im na tym, by jak najszybciej usamodzielnić się finansowo, nie martwiąc się bezustannie o znalezienie pracy i pogodzenie jej z nauką. Poza tym młodzi ludzie zdają sobie sprawę z tego, że własna firma pomoże im w przyszłości, pozwalając zdobyć doświadczenie i lepiej poznać rynek pracy. Nie da się również ukryć, że dobrze prowadzone przedsiębiorstwo, może w przyszłości okazać się biznesem ich życia.
Zarówno eksperci, jak i politycy zauważają, że studenci, którym naprawdę zależy na otwarciu własnej firmy, powinni zdecydować się na ten krok, jak najszybciej. Dzięki programowi de minimis, obecnie rzeczywiście panują najlepsze warunki do rozpoczynania własnego biznesu. Program ten jest gwarancją, jaką Skarb Państwa daje bankom, w których zakwalifikowani do niego studenci zaciągają kredyty firmowe. Państwo gotowe jest sfinansować max. 60% kredytu inwestycyjnego lub obrotowego.
Ograniczeniem jest jednak fakt, że łączna wartość pomocy ze Skarbu Państwa nie może przekraczać kwoty 100 tys. euro w ciągu 3 kolejnych lat podatkowych dla firm zajmujących się transportem drogowym towarów lub 200 tys. euro w przypadku pozostałych podmiotów gospodarczych. Należy również pamiętać, że propozycja de minimis kierowana jest wyłącznie do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Ze statystyk wynika, że dotychczas z gwarancji de minimis skorzystało już 94,3 tys. firm, które zaciągnęły kredyty na łączną sumę 40,25 mld złotych. Udzielone im gwarancje opiewały na kwotę 22,6 mld złotych.
Badania zostały przeprowadzone na zlecenie Biura Informacji Kredytowej oraz Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.
Related
Szukaj na stronie
Kategorie
Ostatnie wpisy
- Nie będzie już Podstaw przedsiębiorczości w szkołach. Co w zamian?
- Piekarnie i cukiernie będą miały tańszy gaz
- Błędy popełniane przez początkujących szefów
- Zmiany w Kodeksie pracy zatwierdzone – będzie więcej dni wolnych
- Bezrobocie maleje, ale rośnie strach o pracę