50+ – nowy trend na rynku pracy

Jeszcze kilka lat temu pracodawcy szukali głównie młodych pracowników. Zatrudnianie osób będących świeżo po studiach miało świadczyć o sile i dynamicznym rozwoju firmy. Obecnie jednak tendencja ta wydaje się ulegać zmianie – według wyników badań przeprowadzonych przez Work Service S.A. szefowie firm coraz przychylniejszym okiem patrzą na kandydatów po 50. roku życia. Świadczy o tym choćby fakt, że w porównaniu z II kwartałem 2015 roku bezrobocie w grupie wiekowej 55-60 lat spadło o niemal 25%. Continue reading “50+ – nowy trend na rynku pracy” »

różne pokolenia w pracy

Generacje X, Y i Z na rynku pracy

różne pokolenia w pracy
Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

Rynek pracy nieustannie się zmienia. Współcześni pracownicy mają już zupełnie inne oczekiwania niż ich rodzice czy dziadkowie. Zmiany widoczne są nawet z poziomu generacji, które socjologowie nazwali generacją X i generacją Y. Na rynek pracy właśnie wchodzi generacja Z, która zaczyna wypierać swoich poprzedników. Continue reading “Generacje X, Y i Z na rynku pracy” »

rekrutacja pracowników

Metody rekrutacji i selekcji pracowników

rekrutacja pracowników
Adam_Gregor/bigstockphoto.com

Proces rekrutacji i selekcji są ze sobą nierozerwalnie związany. Rekrutacja zakłada przygotowanie opisu stanowiska pracy oraz informowanie o zapotrzebowaniu na pracownika o konkretnych i określonych kwalifikacjach i kompetencjach. Selekcja jest procesem, który następuje bezpośrednio po rekrutacji, kiedy rekruter spośród pozyskanych zgłoszeń dokonuje weryfikacji i wstępnego wyboru kandydatów, którzy w największym stopniu sprostali wymaganiom całego procesu. Continue reading “Metody rekrutacji i selekcji pracowników” »

coaching w biznesie

Coaching jako forma rozwoju pracowników

coaching w biznesie
endomotion/bigstockphoto.com

Coaching jako proces zakłada towarzyszenie klientowi (pracownikowi) w jego rozwoju i poszukiwanie rozwiązań, które mają na celu zwiększenie efektywności w pracy, jak również odnalezienie ukrytych zasobów pracowniczych, które można wykorzystać na stanowisku pracy. Coaching jest procesem, który należy wyraźnie oddzielić od mentoringu, doradztwa czy konsultingu. Continue reading “Coaching jako forma rozwoju pracowników” »

zwolnienie pracownika

Ocenianie pracowników

zwolnienie pracownika

Ocena pracownicza jest jednym z elementów organizacji przedsiębiorstwa. Systematyczna analiza sytuacji i kondycji firmy pozwala na zarządzanie oparte na przemyślanych strategiach i planach, a monitorowanie postępów pracowniczych umożliwia świadome zarządzanie własnym przedsiębiorstwem. Ocenianie pracowników stanowi kluczowe narzędzie w systemie zarządzania zasobami ludzkimi i służy do realizacji celów motywacyjnych, informacyjnych, a także administracyjnych. Wszyscy pracownicy powinni zostać poinformowani o funkcjonującym systemie oceniania w danym przedsiębiorstwie. Zadaniem przełożonego jest też zaznajomienie ich z celami oceniania, zasadami jego stosowania, przedmiotem oceniania, kryteriami branymi pod uwagę podczas całego procesu, a także wykorzystywanymi metodami i technikami oceny. Continue reading “Ocenianie pracowników” »

motywowanie pracownikow

Motywowanie pracowników

motywowanie pracownikow
Jakub Jirsak/bigstockphoto.com

Motywacja pracowników do pracy przekłada się na sukcesy i rozwój całego przedsiębiorstwa. Wyznacza ona kierunek działania i definiuje sens podejmowanych aktywności. Zdaniem X. Gliszczyńskiej „ludzi motywuje do wysiłku nie to co zdobyli, ale to czego pragną”. Jeśli pracownicy w środowisku pracy będą dostrzegali realne szanse na realizację własnych celów i pragnień zawodowych, zwiększy się ich zaangażowanie w działania firmy, ponieważ będzie ono wynikiem motywacji wewnętrznej. Continue reading “Motywowanie pracowników” »

rozmowa kwalifikacyjna

Kompetencje miękkie na rynku pracy

rozmowa kwalifikacyjna
Kzenon/bigstockphoto.com

Analiza struktury ofert pracy wskazuje, że wśród elementów składowych ogłoszenia oprócz charakterystyki stanowiska, na jakie ubiega się kandydat znajduje się również opis niezbędnych i pożądanych wymagań. Niezmiennie od kilku lat oprócz doświadczenia, kwalifikacji, a także dodatkowych umiejętności, pojawia się szereg kompetencji miękkich, które wydają się być niezbędne w środowisku pracy i są pożądane przez pracodawców. Co więcej z wielu analiz kompetencyjnych wynika, że kluczowe kompetencje miękkie są uniwersalne i wręcz niezmiernie przydatne w większości zawodów bez względu na zajmowanie stanowisko. Continue reading “Kompetencje miękkie na rynku pracy” »

młody biznesmen

Zatrudnisz młodego pracownika – otrzymasz do 26 tys. zł dofinansowania

młody biznesmen

Wraz z nowym rokiem ruszy w Polsce program dofinansowań dla pracodawców zatrudniających osoby młode. Szacuje się, że już na początku działania da on pracę ok. 30 tys. obywateli. Firmy mogą liczyć na benefity sięgające 26 tys. złotych. Continue reading “Zatrudnisz młodego pracownika – otrzymasz do 26 tys. zł dofinansowania” »