prawo

Nowa klauzula obejścia prawa podatkowego zniszczy małe firmy? Wg pracodawców

prawo

Projekt nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa, który zakłada wprowadzenie klauzuli obejścia prawa podatkowego jest coraz powszechniej krytykowany przez ekspertów. Sądzą oni, że nowe zasady mogą pogrążyć sektor małych przedsiębiorstw. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców twierdzi, że nowelizacja powinna poprawiać prawo i działać na korzyść właścicieli firm, a planowane zmiany mogą jedynie przysporzyć problemów małym firmom. Zdaniem ZPP, lepszym pomysłem byłoby wprowadzenie zapisów, które w prosty sposób uniemożliwią dokonywanie oszustw podatkowych. Continue reading “Nowa klauzula obejścia prawa podatkowego zniszczy małe firmy? Wg pracodawców” »

zboże

Co rolnik może sprzedać bez zakładania firmy?

zboże
Autor: Dominic Wade

Sprzedaż produktów rolnych przez rolników jest odpowiednio regulowana prawnie. Żeby handlować tym, co udało się wytworzyć w gospodarstwie rolnym, trzeba założyć działalność gospodarczą. Nie dotyczy to jednak sprzedaży nieprzetworzonych produktów zwierzęcych i roślinnych. Jedyną dopuszczalną formą przetwarzania jest tylko kiszenie lub suszenie. W tych przypadkach istnieje możliwość sprzedaży towarów bez obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej i bez potrzeby odprowadzania podatku dochodowego. Continue reading “Co rolnik może sprzedać bez zakładania firmy?” »

prawo

Przedsiębiorcy wolą polubowne załatwianie sporów

prawo

Między firmami tak samo, jak między wszelkimi innymi jednostkami – czy to indywidualnymi, czy biznesowymi – dochodzi do różnych sporów. Coraz częściej jednak przedsiębiorcy decydują się na rozwiązanie ich w sposób polubowny. W tym celu zwracają się z prośbą o pomoc do Sądu Arbitrażowego, który działa przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Na przestrzeni całego minionego roku zdołał on rozpatrzyć oraz wydać wyrok w ok. 350 sprawach. Co ciekawe, choć sama liczba sporów, które są zgłaszane do tej jednostki jest każdego roku podobna, to jednak okazuje się, że co roku wyższa jest wartość sporów. Continue reading “Przedsiębiorcy wolą polubowne załatwianie sporów” »

prawo

Handel lewymi fakturami – na nic starania fiskusa?

prawo

Chociaż urzędy skarbowe starają się dokładnie kontrolować każdą fakturę oraz poszczególne działania przedsiębiorstw, to jednak okazuje się, że handel fałszywymi fakturami nadal kwitnie. Wystarczy dobrze poszukać w internecie lub w prasie, by trafić na informacje o możliwości nabycia fikcyjnych faktur. Dzięki temu, firmy starają się o obniżenie płaconych podatków. Zdobywają dokumenty pozwalające na odpisanie znajdujących się na nich sum od przychodów uzyskanych przez firmę, więc wyższy pozostaje ich zysk netto. Przedsiębiorców nie odstrasza nawet fakt, że w świetle prawa takie działanie jest uznawane za przestępstwo. Grozi za nie zarówno kara finansowa, jak również kara pozbawienia wolności. Oprócz tego, firma jest zobowiązana do opłacenia zaległego podatku. Continue reading “Handel lewymi fakturami – na nic starania fiskusa?” »

prawo

Mniej bankructw w firmach dzięki prawu restrukturyzacyjnemu?

prawo

Polski rząd zaakceptował założenia, o których mowa w projekcie ustawy dotyczącej zasad restrukturyzacji zaproponowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zgodnie z nimi, wniosek o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego miałby mieć pierwszeństwo przed wnioskiem o uznanie upadłości jednostki gospodarczej. Continue reading “Mniej bankructw w firmach dzięki prawu restrukturyzacyjnemu?” »

wyłudzanie VAT

Koniec wyłudzania VAT „na faktury”?

wyłudzanie VAT

Wiele wskazuje na to, że wreszcie nastanie kres wyłudzania VAT przez polskie firmy. Na mocy uchwały z dnia 18 grudnia 2013 r. wydanej przez Sąd Najwyższy, taki czyn może być jednocześnie przestępstwem skarbowym, jak i praniem brudnych pieniędzy. Oznacza to, że jednostka dopuszczająca się takich wyłudzeń popełnia dwa czyny niedozwolone, za które może zostać dwukrotnie ukarana. W związku z takim postanowieniem Sądu, istnieje spora szansa na to, że firmy przestaną wyłudzać VAT na tak dużą skalę, jak miało to miejsce do tej pory. Continue reading “Koniec wyłudzania VAT „na faktury”?” »

refakturowanie

Refakturowanie: co trzeba o tym wiedzieć?

refakturowanie

Choć wielu przedsiębiorców ma związane z tym obawy, to jednak wystawianie refaktur nie jest aż tak skomplikowane, jak się wydaje. Tego typu dokumenty są sporządzane przez usługodawcę, który w imieniu klienta kupuje jeden produkt lub usługę i sprzedaje je klientowi razem z własnym towarem. W takim przypadku, inną osobą jest formalny nabywca usługi, a odmienną jej rzeczywisty użytkownik. Właśnie w takich sytuacjach firmy dokonują tzw. refakturowania. Continue reading “Refakturowanie: co trzeba o tym wiedzieć?” »

żywność - darowizna

Koniec opodatkowania darowizn w postaci żywności

żywność - darowizna

Od 1 października tego roku istnieje możliwość przekazywania przez firmy darowizn w postaci żywności organizacjom charytatywnym, bez obowiązku płacenia podatku VAT od podarowanych dóbr. Do tej pory z podatku zwolnieni byli jedynie producenci artykułów spożywczych, którzy chcieli wesprzeć ubogich. Teraz możliwość niesienia pomocy otrzymali również właściciele sklepów, którzy zamiast marnować niesprzedany towar, będą mogli podarować go stosownym jednostkom. Nie obędzie się jednak bez obostrzeń. Z płacenia podatku VAT zwolnieni będą wyłącznie ci, którzy przekażą żywność organizacjom pożytku publicznego. Wciąż więc trudno będzie pomagać osobom indywidualnym. Continue reading “Koniec opodatkowania darowizn w postaci żywności” »

paragon

Co musi się znajdować na paragonie?

paragon
red5standingby, flickr

Już 1 października tego roku w życie wejść mają nowe zasady związane z formą paragonów fiskalnych. Od początku zapowiadano, że na każdym z nich będzie musiało znajdować się więcej informacji niż te, które widywaliśmy dotychczas. Wielu podatników obawiało się, że nie będą potrafili dostosować się do tych reguł, bo nie wiedzą, jak dokładnie mają wyglądać nowe paragony. Dlatego też, tak ważne były słowa wiceministra finansów, który uspokajał, że wydano już interpretację podatkową w tej sprawie. Continue reading “Co musi się znajdować na paragonie?” »

oszustwo VAT

Wyłudzanie VAT-u – kto, dlaczego, ile?

oszustwo VAT

Chociaż Ministerstwo Finansów zapewnia, że prowadzi walkę z oszustami podatkowymi, to jednak ze statystyk wynika, że jednostkom wyłudzającym VAT żyje się w naszym kraju całkiem dobrze. Jesteśmy nawet uważani za najefektywniejszych przestępców podatkowych w Unii Europejskiej. Nasze państwo jest jednym z tych w całej Europie, w których wyłudzenia te są najprostsze. Korzystają z tego zarówno Polacy, jak i obywatele innych krajów. Continue reading “Wyłudzanie VAT-u – kto, dlaczego, ile?” »

oddelegowanie pracowników

Trudniej będzie delegować pracownika za granicę

oddelegowanie pracowników

Niekorzystny dla polskich firm projekt dyrektywy z zakresu delegowania pracowników do pracy za granicą został przegłosowany przez Komisję ds. zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego. Nowe przepisy są szczególnie istotne dla przedsiębiorców, którzy wysyłają swoich pracowników do innych krajów Unii Europejskiej. Continue reading “Trudniej będzie delegować pracownika za granicę” »