Działalność gospodarcza jest formą prowadzenia działalności na własny rachunek przez osoby fizyczne (prywatne). Działalność ta jest najtańszą, ale najtrudniejszą do przejścia formą działalności.
Działalność gospodarczą można podzielić na działalność gdzie:
- celem jest osiąganie dochodu (przedsiębiorstwa prywatne)
- celem jest osiąganie korzyści ekonomicznych (przedsiębiorstwa komunalne zaspokajające potrzeby społeczności)
- celem nie jest osiąganie korzyści finansowych, czyli działalność non-profit (działalność skupiona na przeprowadzaniu szkoleń, pomocy potrzebującym, nauczaniu)
Kolejnym podziałem jest podział ze względu na swobodę działalności:
- regulowana, wymagająca spełnienia określonych warunków wymaganych przez przepisy prawa (np. usługi detektywistyczne, wydobywanie kopalin, prowadzenie kasyna, obrót paliwami i ich wytwarzanie)
- nieregulowana, prowadzona według ogólnych przepisów prawnych
Ta forma działalności zarobkowej ma zarówno wady, jak i zalety. Do zalet należy łatwość w uruchomieniu działalności, brak minimalnego kapitału, bezpłatny wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, prosty sposób na zakończenie działalności lub jej zawieszenie, uproszczona forma księgowości.
Wady to przede wszystkim wymóg opłacania ZUS bez względu na przychody firmy, całkowita odpowiedzialność spoczywająca na właścicielu, w tym odpowiedzialność majątkowa (majątek firmy i majątek osobisty – brak jest podziału na majątek prywatny i firmowy), odpowiedzialność cywilnoprawna względem klientów, banków. Dodatkowo, osoba prowadząca działalność gospodarczą rozlicza się z podatku jako płatnik PIT, co niesie za sobą wszelkie wady z tym związane.
🔥15